Baza kajakarska w Augustowie

Nominacja ARCHDAILY BUILDING OF THE YEAR 2020 w kategorii Sports Architecture.

Laureat IX edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI

Nomiacja w plebiscycie

Baza kajakarska w Augustowie powstała w 2019 roku jako realizacja wygranej koncepcji konkursu architektonicznego rozstrzygniętego w roku 2016. Zadaniem konkursowym było stworzenie koncepcji dla ośrodka sportów wodnych – bazy kajakarzy – oraz całościowego zagospodarowania sąsiadujących terenów rekreacyjnych. Inwestycja została podzielona do realizacji na kilka etapów. Baza kajakarska jest pierwszym z nich. Docelowo ma powstać nowe zagospodarowanie Błoni nad rzeką Nettą, obejmujące boisko wielofunkcyjne, pumptrack, plac zabaw i miejsca odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

Lokalizacja

Ośrodek położony jest w centrum Augustowa, przy zachodnim bulwarze rzeki Netty. Obiekt został usytuowany w malowniczym zakolu rzeki, która stanowi fragment zabytkowego Kanału Augustowskiego. Wokół obiektu znajdują się ogólnodostępne tereny rekreacyjne chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Forma

Ośrodek Sportów Wodnych składa się z dwóch obiektów: bazy kajakarskiej i hangaru na łodzie wraz z pomostem.
Budynek Bazy Kajakarzy jest jednokondygnacyjny a jego plan zbliżony jest do trójkąta. Dach płaski posiada lekki spadek w kierunku podłużnym. Zróżnicowana wysokość jest odzwierciedleniem mieszczącej się w nim funkcji. Jest wyższy w części magazynowo-warsztatowej, a niższy w pozostałej części. Jego charakterystyczna forma wywołuje skojarzenia z ruchem i dynamiką przez co nawiązuje do funkcji jaką pełni. Pochyłe ściany tworzą charakterystyczne podcienia, podkreślając wejścia i kadrując widoki. Odbiór wizualny budynku zmienia się w zależności od miejsca, z którego patrzymy.
Bryła hangaru na łodzie nawiązuje do budynku bazy kajakarskiej. Dynamiczna forma obiektu przechodzi z jednej strony w mini trybunę, umożliwiając wejście na dach hangaru gdzie zlokalizowano taras widokowy.

Funkcja

Budynek bazy stanowi zaplecze oraz miejsce treningów i spotkań lokalnego klubu kajakarskiego, a także miejsce organizowania zawodów i imprez sportowych. Budynek bazy mieści zaplecze treningowe; szatnie, siłownię z panoramicznym widokiem na wodę; pomieszczenie klubowe; magazyn sprzętu sportowego; toaletę publiczną obsługującą odwiedzających sąsiednie tereny rekreacyjne. Budynek hangaru na wodzie posiada dwa pomosty do korzystania ze sprzętu wodnego, trybunę na dachu oraz przestrzeń magazynową dla łodzi motorowych.

Wykończenie

Budynek z zewnątrz wykończony jest naturalnym materiałem – deską z modrzewia syberyjskiego. Horyzontalny układ desek podkreśla dynamikę bryły a naturalna kolorystyka harmonijnie pomaga wpisać bryłę w otaczający krajobraz. Dach budynku bazy kajakarskiej został wykonany jako dach zielony, ekstensywny. Wnętrza utrzymano w surowej, minimalistycznej stylistyce.

autorzy
architekci:
arch. Przemysław Sokołowski (PSBA)
arch. Jakub Zygmunt (INOONI)
arch. Martyna Lenart-Zygmunt

konstrukcja: PRO-DETAN s.c.
instalacje sanit..: LATUS Agata Zielińska
instalacje elek.: PROELMAR Marek Alf
inwestor: Miasto Augustów

foto i video: Bartosz Dworski

powierzchnia terenu: ~40 000 m2
powierzchnia zabudowy: 773 m2
powierzchnia użytkowa: 530 m2
konkurs: 2016
realizacja: 2019

Uzasadnienie jury konkursu:

„Nagrodę przyznano za konsekwentne wpisanie się w kontekst przestrzenny wraz z poszanowaniem wartości przyrodniczych terenu. Sąd konkursowy docenił minimalistyczne kreowanie zwartych funkcjonalnie obiektów, trafnie oddających charakter miejsca. W uzasadnieniu podkreślano, że dominanta krajobrazowa „kopca” w relacji z placem imprez plenerowych i rekreacyjnych tworzy interesującą, wielofunkcyjną przestrzeń publiczną. „